HYPERLOOP projesi nedir? onu bu kadar önemli kılan ne?

Elon Musk’ın devrim niteliğinde olan bu proje  kendisi tarafından tapray yani yeni nesil ray ötesi teknolojisinden yararlan bilim insanı ,
İnsanlık için devrim niteliğinde olacak hızlı bir ulaşım aracı olmaktadır.

Musk“yeryüzünün üstünde veya altında, özel bir ortamın içerisinde bir tüp inşa etmek“
olarak tanımladığı bu proje insanlığın herhangi bir yere ulaşımının en kısa sürede gerçekleştirebilmektir.

Bu projede şuan ki raylı sistemlerde kullanılan sistemden farklı bir yol izlenmektedir.

Çünkü bu proje şuan kullanılan raylı sistemlerdeki sürtünmeden dolayı istenilen hıza ulaşamamakla beraber zamandan da tasarruf edilememektedir.

Projedetekerleğin kullanılmadığından ulaşım sisteminin raylı sistemden farklı olarak manyetik alan teknolojisiyle özel olarak gerçekleştirilen tüneller mıknatıslar kullanarak istenilen hıza ulaşılabilmekte,
sürtünme oranıda yok denecek kadar az olduğundan zamandan da büyük ölçüde tasarruf etmektedir.

Bu devrim niteliğinde olan bu proje gerçekleştiği takdirde
şehirler arası kalmayıp uluslar arası yolculuklarda bile şu anki seyahat sürelerinden önemli ölçüde az bir sürede insanlar ulaşımını gerçekleştirecektir.

Üstelik bu proje ileriki dönemlerde ister projenin kendi geliştirdiği
yüksek hızlı ulaşım aracıyla isterse kişinin kendi aracıyla bu teknolojiden faydalanması için seçenek imkanıda sunabilecektir.

Elon Musk Kimdir ?

Henüz genç yaşlarında adını paypal ile bahsettiren çağımızın önde gelen bilim insanlarından olan Elon Musk güney Afrika’nın başkenti pretoria da dünyaya gelmiştir.

Musk 20 yaşında göç ettiği amerika birleşik devletlerinde  dahice ve çağın ötesinde çığır açan çalışmalar, projeler  yaparak tüm dünyayın merak konularından olmuştur.

Dahi bilim insanı paypal’ın aniden büyümesi sonucu musk’ ın tüm dünyada  adını duyurmasına neden olmuştur. Paypal’ın ardından  SPACEX (Space Exploration Technologies) adlı şirketi kurdu.

Şuan bu şirketin aynı zamanda hem ceo hem de cto’sudur. Bilim insanına göre uzayın keşfi çok gezegenli hayat insanların geleceğini tehdit edecek her türlü önlemleri almamızda yardımcı olacağını dile getirmişti.

 “Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir,
ayrıca dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: mühendislik ürünü bir virüs, yanlışlıkla oluşturulmuş bir mikro karadelik,
küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji.

İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 60 yılda atomik silahlar kendimizi tüketmek için bir potansiyel oluşturdu. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.”  

Musk SPACEX ‘ in ardından Tesla motors şirketini de kurdu. Musk’in bu atılımı kendisinin  elektrik , manyetik  ve elektrikli araçlara merakı onun bu projede etken rol oynamasına sebep olmuştur.

Musk‘ın hemen ardından aynı şekilde fizik alanında bir başka dalda bir başka şirket kurdu. Solarcity.

Bilim insanı kurduğu bu şirket ile de  birleşik devletlerin
en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olarak alanında kimsenin bugüne değin ulaşamayacağı bir sistem yaratmıştır.

Musk şuan SPACEX şirketiyle yaptığı çalışmalardan ötürü geldiği noktada bilim insanın yaratmış olduğu diğer şirket olan Tesla motors’dan
Tesla roadster adlı modelini uzay’a fırlatarak güneş etrafında ilk turunu tamamlamasını sağladı.

Bilim insanı tüm bu projelerle kalmayıp yepyeni bir projeyle tekrardan tüm dünyanın merak konusu olmaya başladı bile. HYPERLOOP. Bu projenin neden diğer projelere kıyasla daha fazla önem arz etmesi, daha çok merak ile beklenilmesi projenin önemine dikkat çekiyor.