Atlas böceği özellikleri nelerdir? Atlas böceği evcil hayvan mıdır?

Atlas böceği, Güneydoğu Asya bölgelerinde yaşayan Scarabaeidae familyasında bulunan boyutlarıyla ön plana çıkan en büyük böcek türlerinden biridir. Neotrapikal bir böcek türü olmasından ötürü genellikle yağmur ormanlarında yaşamaktadırlar.

Bu böcek türünün adı yunan mitolojisindeki gökyüzünü destekleyen devasa boyutlardaki Atlastan esinlenilmiştir. Boyları 170 mm ve 200 mm arasında değişmektedir. Bu böcek türünün birçok adlandırması mevcut olmak ile beraber en tanınırlığı Herkül böceği olarak adlandırılmasıdır.

Diğer adlandırılmaları da aynı şekilde tekrardan bu böceğin özelliklerinden dolayı esin kaynağı olmuştur. Bunlar; Gergedan böceği, goliath böceği, geyik böceği gibi dayanıklı ve güçlü hayvanların özelliklerinden ötürü esinlenilmiştir. Ayrıca bok böcekleri olarak tanılan
kınkanatlı böcekler (Coleoptera) sınıfında yer alıyor. Bu kınkanatlı böceklerin uçmak için kullandıkları zar kanatlar sert
kitinleşmiş kanatların altında yer almaktadır. Bu zar kanatlar böceğin ağırlığını kendine has kanatları sayesinde kolaylıkla kaldırabilmekte ve popülasyonunu devam etmesinde kolaylık sağlamaktadır.

Uyguladığı kuvvet ile hangi cisimleri çekebilmektedir?

Bu böcek türü kendi ağırlığının 800 katına kadar ağırlık kaldırabilmektedir. Böcekte bulunan uzantılar 140 Newton (tahmini 14,5) civarında kuvvet uygulayabilmesinden kendisini hem dayanıklı hem de güçlü kılmaktadır. Bu uyguladığı kuvvet ile herhangi bir cep telefonu, meyve türlerinden birçoğunu, kendi boyutlarının 5 katı kadar büyük hayvanları gibi birçok cisimleri ve maddeleri kaldırabilmektedir.

Atlas böceğinin yaşam döngüsü nasıldır?

Atlas böceğinin yaşam döngüsü diğer böcek türleri gibi yumurta, larva,  pupa ve yetişkinlik dönemlerini içermektedir.  Yumurtaların en az 1 ay içinde inkübe olduktan sonra larva evresini 12-18 ay içerisinde tamamladıktan sonra pupa evresine geçmektedir. 2-3 aylık pupa evresinden sonra erişkinlik evresine ulaşmaktadır. Ortalama yaşam döngüsü 34 ay gibi bir sürede gerçekleştikten sonra dişi ve erkek cinslerinde farklı görünüşler ortaya çıkmaktadır.

Atlas böceği evcil hayvan mıdır?

Günümüz koşullarında Atlas böceği ev ortamında yetiştirilebilmektedir. Yumurta durumunda iken cam fanuslarda gerekli ısı ve nem ortamında pek çok insan tarafından yetiştirilebilmektedir. Ancak bu böcek türünün popülasyonu hakkında az sayıda bilgi var olduğundan bu böceklerin korunma durumu hakkında da netlik bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu böcek türünün evcil hayvan veya diğer nedenlerle ticareti bu böcek türünün popülasyon yoğunluğuna zarar vermektedir.