Enigma makinesi nedir? Savaşlarda niçin kullanıldı?

İnsanlığın en büyük kayıp verdiği II. Dünya savaşı esnasında Nazi Almanyası tarafından haberleşmede gizli bir şekilde iletişimi sağlamak için yapılan bir şifre makinesidir.
Ticari ilişkilerde 1920’li yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. Birçok ülkede ordu ve kurumlar için büyük önem arz ettiğinden dolayı özel modellerin kullanımı mevcuttu.
Ancak alman ordu modeli  Wehrmacht Enigma en çok konuşulan model olmaktadır. Bu en karmaşık şifre makinesi alman mühendis Arthur Scherbius tarafından en karmaşık şifre makinesi icat edilmiştir.

1932 yılında Polonya Şifreleme Bürosu’nda görev alan
Marian Rejewski şifrelenen mesajların permütasyonları ve kombinasyonları ile Alman Enigma makinesinin askeri şifrelerini çözmeye çalışmıştır.
Ancak yapılan çalışmalar sistemin çözülmesine neden olamamıştır.
Daha sonraları Fransızlar Nazi Almanyasının günlük kullandığı dillerde bile şifreleme olduğunu görmüş ve bunları çözerek Polonya Şifreleme Bürosu ile paylaşmışlardır. Her iki devletin çalışanlarının amacı
bu makinenin bütün rotor çalışma sistemini öğrenmek, kendi Enigma makinelerini yapmak ve Alman Enigma makinesinin şifresini çözmek idi.

Almanlar bu durumu fark edince makinelerini daha da geliştirirken Polonyalılar da eş zamanlı olarak yeni çözücü şifreler ile
şifreleri kırmaya devam etmişlerdir.
1938 de Almanlar makineye yeni ve maliyetli rotorlar ekleyince Polonyalılar maddi eksiklikten dolayı bu amaçtan vazgeçmişlerdir.

Ancak Polonyalılar yapmış olduğu tüm çalışmaları
Fransızlar ve İngilizler ile paylaşarak II. dünya savaşının seyrini değiştirecek ve savaşın bitmesine ön ayak olmuşlardır.

Nazi Alman Enigma makinesininin çözümünde
en önemli şifre çözümü çalışmaları yapan
Amerikalı ve İngiliz şifre çözücüler Alan Matthison Turing
(kendisi bilgisayar biliminin kurucularından) ve
Thomas Harold Flowers (kendisi dünyanın ilk dijital ve programlanabilir bilgisayarı olan Colossus’u icat eden bilim insanı) bilim insanlarıdır.

Enigma makinesi nasıl çalışır?

Elektro-mekanik bir sistem olan Enigma makinesi temelinde rotorların mekanizması sayesinde olasılık üretmeye dayalı bir makinedir. Dizaynının daktilo klavyesine benzemekle beraber her bir tuşuna basıldığı zaman tuşa bağlı rotor dönmekte idi.
Enigma sistemlerinde öncelikle en sağdaki rotor dönmektedir. Daha sonra hemen yanındaki rotorların bulunduğu sisteme göre bir veya birden fazla olasılık ile kelimenin harflerini yaratmaktadır. Rotorların dişli mekanizması her şifrelemede farklı bir algoritma olacağından programlanmadan önce sökülerek farklı konuma takılırdı.
Ayrıca makine kullanıcısı tarafından henüz mesaj
iletilmeden alt bölümde yer alan elektrik soketlerinin de yerlerini değiştirerek şifrenin çözülmesini bir hayli zorlaştırıp uzun sürmesine neden olmakta idi.
Sisteme bağlı olan elektrik sistemi de gösterge bölümünde kullanıcıya hangi tuşa basıldığına dair ışık yardımı ile göstermekte idi.