Egzama nedir? Tedavisi var mı?

Egzama birçok sebeplerden ötürü ortaya çıkabilen yaygın bir deri hastalığıdır. Genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkabilmektedir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi belirtileri ile kişinin biyolojik yaşamında olumsuzlukları ile tanınmaktadır.

Birden fazla türü olan bu cilt hastalığının en yaygın olanlardan biride alerjik egzama yani Atopik dermatittir.
Bireylerin ailelerinde alerjik hastalıkları mevcut ise kişide bu hastalığın çıkması olası ihtimaldir. Bilim insanlarının bu hastalık üzerine yapmış olduğu araştırmalar neticesinde iklim koşulları, savaşlar, ekonomi, toplum gibi konularda görülen ve değişen koşullar neticesinde hastalığın daha da arttığını tespit etmişlerdir.
Öyle ki bu durum genetik olarakta aktarılabildiğinden günümüzde her on kişiden iki kişinin bu hastalığa yakalandığını araştırmışlardır.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Nedir?

Atopik dermatit dünya nüfusunun çoğunluğunda görülen kalıcı bir cilt hastalığı türüdür. Bu egzama türünün astım, saman nezlesi ve kronik dermatitler ile ilgili özel bir alerjik türüdür. Bu cilt hastalığı her yaşta olan bireylerde görülebilmektedir.

Ancak çoğu zaman bebekleri ve çocukları etkilemektedir. Bebeklerde henüz birinci yaşında iken ortaya çıkabilmektedir. Bazı çocukların metabolizma yapısından ötürü küçük yaşlarda iken ortaya çıkan bu hastalığın ileriki yaşlarda etkisini yitirdiğide görülmektedir.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama) Belirtileri Nelerdir?

  • Kişinin bir süre sonra cildinin kuruması.
  • Şiddetli kaşıntı.
  • Kaşıntı esnasında yaranın çizilerek iltihaplanması ve küçük kabarcıklar oluşması.
  • Kırmızdan kahreverengiye değişen cilt lekeleri.

Egzama neden oluşmaktadır?

İnsanın cildi kendi çevresel faktörlerden alerjenlerden koruyarak nemli ve sağlıklı kalması ile ilgilenir. Egzama hastalığı ise zamanla cildin bu zararlı alerjenlere karşı korumasında zayıflık göstermesidir.

Egzama çeşitleri nelerdir?

  1. Seboreik Egzama: Genellikle vücudun yağlı hatlarında ortaya çıkabilen bir egzamadır. Kafa derisinde, yüz ve göğüs bölgelerinde görülmektedir. 
  2. Asteatotik Egzama: Genellikle yaşlı insanlarda görülebilen egzamadır. 
  3. Numuler Egzama: diğer bir adı ile diskoid egzama olarakta anılan bu hastalık türü genellikle ciltte leke oluşumunun şekli ile ünlüdür. Bu egzama türü ciltte daireler şeklinde lekeleri oluşturmasıdır.
  4. Stasis Dermatit: Çekimsel dermatit, venöz dermatit ve venöz staz dermatit olarak farklı adları olan egzama türüdür.