Neuralink projesi nedir? İnsanlığa faydası nelerdir?

Neuralink projesi, Elon Musk ve ekibinin insan beyninin yerleştirmiş olduğu çip yardımı ile hayatımızı kolaylaştıracak bir projedir.
Neuralink şirketi nöroteknolojik bir şirket olup bu
şirkette çalışanların aynı zamanda hem bilim hem de sağlık anlamda ileri gelmiş kişilerle yönetilmektedir.

Musk yaptığı açıklama ile, felçli insanların bilgisayar ve
telefonları kontrol etmesini sağlamak ile beraber onların bu konuda yeniden becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.
İnsan beynine yerleştirilecek olan bir çip sayesinde
insanlar ile makineler arasında bağlantı kurmak, makineler aracılığı ile sağlık verilerini elde etme amaçlanmaktadır.

İnsanları ve bilgisayarları birbirine bağlamak amacı ile ultra yüksek bant genişliğine sahip arayüzleri geliştirmek isteyen Neuralink şirketi,
beyin hasarlarını tedavi etmeye, insan beynini korumaya ve geliştirmeye ve sonunda insanları yapay zekâ ile tanıştırarak güçlendirmede yardımcı olacak. Yapay zeka teknolojisi ile insanların karar almalarında, hareket reflekslerinde, öğrenme becerilerinde normal insan beyninden yüksek oranda hızlı bir şekilde öğrenebilecektir.

Neuralink şirketi, şimdilik felçli insanların kaybetmiş olduğu uzuvlarından ötürü kullandığı yapay uzuvlar ile beyinle bir köprü bağlantısı kurmak beyinden iletilen her hareket komutunu yapay uzuvlara aktararak hayatı kolaylaştırma amacındadır.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde ekranların karşısına geçerek yapmış olduğu açıklama ile bu teknolojinin işitme aralığını normal frekans ve
genişliklerin üzerine çıkarabileceğini ve normalde insanlar tarafından duyulamayan seslerin duyulmasını sağlayacağını iddia ederek açıklamalarda bulundu. Ayrıca, beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı kalmayacağını açıklamıştı.

NEURALINK NASIL ÇALIŞACAK?

Neuralink şirketi, şuan bu projeyi faaliyete geçirebilmek için için elektrot iplikleri kullanmaktadır. Şu anda kullanılan beyin-makine ara yüzlerinden daha az zararlı olan bu teknoloji, aynı zamanda daha yüksek veri transferini de sağlayabilmektedir. Toplamda 4 elektrot iplikten oluşacak bu sistem, bir çip ile bağlantı kurularak kulağın tam arkasına yerleştirilip sinir uçlarını uyarmış olacak. Ayrıca yılsonuna kadar bu sistemi insanlarda test edeceklerini açıkladı. Musk, ipliklerin bir sinir hücresi kadar küçük olduğunu ve insanların kafalarına bypass operasyonu  ile robotlar tarafından yerleştirileceğini belirtti.