Koronavirüs nedir? Hangi önlemler alınmalı?

Virüsün sıfır noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan eyaletinde, 2019 yılı Aralık ayında ortaya çıkan, koronavirüs solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir virüstür.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün resmi adı SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) olarak isimlendirmiştir. WHO virüsün neden olduğu hastalığı tanımlamak için COVID-19 terimini kullanmaktadır.

30 Ocak 2020’de CoViD-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edilip 11 Mart 2020 tarihinde ise virüs pandemi,yani küresel salgın hastalık olarak tüm dünyaya duyurmuştur.

Koronavirüsler, elektron mikroskobu ile bakıldığı zaman yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiğinden ötürü, Latince’de taç anlamına gelen korona kelimesinden esinlenilerek bu isim bırakılmıştır. Koronavirüs ailesinden diğer birçok koronavirüs çeşidi, yeni koronavirüse göre daha hafif semptomların görüldüğü, daha düşük seyirli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle koronavirüsler, konu soğuk algınlığı gibi hastalıklar olduğundan ötürü herhangi bir küresel soruna yol açmamıştır.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

  • Nefes darlığı,
  • Balgamlı öksürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Kas ve eklem ağrıları,
  • Mide bulantısı veya kusma,
  • İştahsızlık,
  • Burun akıntısı,
  • Baş ağrısı,
  • Ağır solunum yetmezliği,
  • Böbrek yetmezliği gibi durumlar koronavirüsün belirtilerindendir.

koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir?

Covid-19 hastalığının tedavisi aşılar henüz geliştirilme aşamasında olduğu için hastalığı engellemenin en etkili yolları, kalabalık ortamlarda bulunmamak, sık sık el dezenfekteliği, maske takmak, sosyal mesafe kurallarına uymak ve yaptırmak, şehirdışı ve yurtdışı seyahetlerden sonra 14 gün evde karantina altında kalmak, virüse yakalanan kişilerin evde kalmasını sağlamak, bol bol sıvı tüketmek, vitamin ve mineral takviyesi ile bağışıklığı güçlendirmek, kronik rahatsızlığı olan kişilerin çok fazla dışarı çıkarılmaması ile virüse karşı korunmanın en etkili yolları olarak uyarılmaktadır.

Covid-19 ‘u engellemek için alınacak en önemli önlemlerin başında ellerin sık sık antibakteriyel sabun ve su ile en az 20 saniye yıkamak gelmektedir. Ayrıca 80 derecedeki uçucu özellikte olan kolonya kullanmakta bu virüsün giderilmesinde büyük bir katkı sağlamaktadır. Özellikle yüzeylere elle temas, burun silme, öksürme, hapşırma sonrası el yıkama mutlaka yapılmalıdır. Sıvı sabun kullanımı koronavirüsü ve diğer enfeksiyonların ellerde ve yüzde giderilmesi için diğer sabun çeşitlerinden en etkili olanıdır. Çünkü kalıp sabunların üzerine havada gezinen koronavirüs ve diğer enfeksiyonların yapışabilme ihtimali çok yüksektir.