Hologram nedir? Nerelerde kullanılır?

Hologram kelimesi Yunanca sözcüklerin birleşiminden ortaya çıkmaktadır. “Holos” (Tam Görüntü) ve “Gram” (Yazılı) anlamına gelmektedir. Hologram lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan üç boyutlu kayıt sistemidir. Holografinin bilimsel açıklaması ise “Dalga Sınırının Yeniden Yapılanması” anlamına gelmektedir.

Hologram, orijinal nesnenin üç boyutlu hali ile gerçek kaydı, kısaca üç boyutlu lazer fotoğrafıdır. Hologramların en büyük özellikleri üç boyutlu görüntüleri ve videoları yansıtma özelliğidir. Başka bir deyişle; üç boyutlu fotoğrafların ve videoların lazer teknolojisi ile kaydedilmesi, depolanması ve hareket efektinin kazandırılması sonucu çok boyutlu ortama aktarılması ile elde edilir. Bu fotoğraflar hareket edebilme özelliği ile izleyenleri adeta büyülemektedir. Hologramların derinlik ve paraleks özelliğinden ötürü, objenin veya nesnenin bütün hatları ile gerçek hayattaki varlıkları gibi her şekilde görülmesini sağlamaktadır.

Hologram Nerelerde Kullanılır?

Hologram güvenlik amaçlı geliştirildiğinden ötürü günümüzün pek çok alanıda kullanılmaktadır. Ayrıca hologram sanayide de kullanılmaktadır. Hologram, güvenliğin sağlanması için her mekanda,  organik tarım ve tohumların gelişim seyrinde ki izlenimler, kozmetik ürünleri, ilaç sanayi, kırtasiye, resim, gıda sektöründeki ürünlerde ve mücevher, saat, deterjan, oyuncak ve yedek parça gibi sektörlerde de hologram teknolojisi kullanılmaktadır.

Hologram Ne İçin Kullanılır?

Dünyanın her yerinde korsanları ve taklitçileri önlemek amacı ile hologramlar teknolojisi bulunmaktadır. Bugünkü teknolojik imkânlar ile geliştirilmiş bir güvenlik aracı olan hologram belge sahteciliğini imkansız hale getirerek önüne geçmiştir. Taranan ve kopyalanabilen teknolojiler güvenli olmadığından ötürü hologram teknolojisi kopyalanamaz ve taranamaz şeklinde yapılmıştır. Ayrıca elektronik olarak gönderilemez ve üzerine herhangi bir baskı teknikleri uygulanamaz.

Özellikle iyi bir markalama aracı olduğundan ötürü satıcıların ürünlerini daha detaylı tanıtmasına olanak sağlamaktadır ve satıcıların bu teknolojik sistemi seçmesine ön ayak olmuştur. Tüketiciler holografik teknoloji barındıran ürünlere daha çok ilgi duyup çalışma ürünlerin daha detaylı incelenmesinde ve kullanılmasına neden olmuştur. Ayrıca ilgi çekici bir görüntülerinden ötürü ürünün popülerliğini arttırmaktadır. Satıcıların bu teknolojiyi kullanarak akıllarda uzun süre çıkmayacak reklam stratejilerini kullanabilirler.

Maliyeti oldukça düşük bir rakam olan bu teknoloji kullanışlı her ortamda kullanılabilen bir sistemdir.