PowerBank Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz teknolojinin durdurak bilmediği bu devirde her geçen gün daha da gelişim göstermektedir. Hayatımızın her alanını kolaylaştıran bu teknolojide devrim niteliğinde olacak bir cihaz olarak kullanıma sunulmuştur.

Evde, iş yerinde, otobüste dilediğiniz her yerde kullanabileceğiniz bu cihaz kişinin günlük işlerinin devamını sağlamakta ve aksatmamaktadır. Çünkü günümüzde artık tüm işlerimizi akıllı cep telefonları ile halletmekteyiz.

Bu akıllı cep telefonlarının sürekli kullanım halinde batarya ne kadar güçlü olsa da bir süre sonra gücünün azaldığını ve kullanıcının o an dışarıda olduğunu düşünürsek bu powerbankler kişinin imdadına koşmaktadır.

Akıllı telefon şarj edilir iken cep telefonunun kullanımı telefonun pil ömrünü zayıflatarak batarya duvarlarının aşırı çalışmasından ötürü zarar vermektedir. Bu sadece elektrik prizine bağlı iken değil bilgisayarlar ve powerbankler ile şarj edilirken de mümkün oldukça akıllı telefonun kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Powerbanklerin taşınabilir olması ve aynı zamanda kapladığı alandan ötürü kullanışlı olması ile caziplenmektedir. Ayrıca bazı modellerinin tasarımı mAh değerleri farklılık göstermektedir.

PowerBank Nasıl şarj edilir?

Powerbank usb çıkışlı adaptöre bağlanarak bilgisayar ya da elektrik prizine bağlanılarak şarj edilmektedir. PowerBank içerisinde dahili bir batarya bulunan ve usb kablo ile bağladığımız cihazı şarj etmemize yarayan taşınabilir bir şarj cihazıdır.

mAh Değeri Ne Anlama Gelir?

mAh ifadesi bir pilin tek seferde en fazla ne kadar enerji depolayabildiğini belirten sayısal bir terimdir. mAh değeri ne kadar yüksek ise akıllı telefonunuzun bataryası o kadar uzun süre dayanabilecektir. Son teknolojik cihazlarda kullanılan sistemlerin gereksinim gücüne uygun üretilen powerbankler bu gereksinimi karşılayabilmektedir.

PowerBank seçer iken telefonunuzun batarya gücünü ve kullanım durumunuzu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Cep telefonun sürekli kullanım halinde kullanacağınız powerbank cihazının güçlü bir sistemden olması hem cep telefonunun bataryasına hem de powerbank bataryasına zarar vermemekle kalmayıp akıllı telefonun tıpkı elektrik prizine bağlı olması gibi uzun süreli kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Akıllı telefonlarınıza uygun batarya değerlerine karşılık powerbank kullanımı daha uzun süreli kullanıma olanak sağlamaktadır. Ancak akıllı telefonlara uygun olmayan powerbanklerin kullanımı halinde cep telefonun bataryasına zarar verdiği görülmektedir.