Keratin nedir? Keratinin zararları nelerdir?

Keratin insanlarda deride, tırnaklarda, dişlerde ve saçlarda bulunan bir madde ile kalmasından ayrı dayanıklı ve yenileyici bir protein maddesidir.

İnsanların saçlarına birtakım işlemler uygulamasından ötürü örnek verecek olursak; düzenli boya yaptırmak ve yapmak, saçın rengini açtırıcı bileşenler uygulamak veya devamlı hergün fön, maşa, düzleştirici gibi işlemler uygulamak saçta doğal olarak bulunan keratin miktarını azaltmaktadır. 
Saçların canlı ve düzgün görünmesini sağlayan keratin maddesi azaldığı sürece saçlar daha kolay dolaşmaya başlayıp yağlanmaya, mat ve kuru gözükmeye başlamaktadır.

Yapılan çalışmalar neticesinde uzmanlar bu tür sorunlara çözüm bularak keratin bakımı geliştirdiler. Özellikle saç güzelliği ve saç bakımı ile ilgilenen bireylerin saçlarında oluşmuş birtakım sorunlar için çözüm kaynağı olarak keratin uygulaması önerilmektedir.

Saç uzmanlarının yaptıkları başarılı işlemler neticesinde saçlar daha dayanıklı ve sağlıklı olmak ile beraber sonrasında da bakımın devam edebilmesi için keratin şampuanlarının kullanılması önerilmektedir. Tüm bu basit işlemlerin kısa sürede etkili ve güzel sonuçlar vermesinden ötürü kadınlar için vazgeçilmez bir saç bakım uygulamasıdır.

Keratin bakımının faydaları nelerdir?

keratin bakımının zararları nelerdir?
  • Saçların yıpranmış, zayıflamış, bakımsız ve sağlığını yitiren bölgelerine keratin bazlı dolgu ile onarım yapılmaktadır.
  • Keratin uygulamasından sonra saçların daha parlak, gür ve doğal hacmine dönüşmesini sağlamaktadır.
  • Saçların ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlar.
  • Saçlarda meydana gelen döküntüleri giderir.

Keratin bakımının zararları nelerdir?

  • Keratin bakımının sürekli yenileyerek sık sık tekrarlanması durumunda saçın özündeki hücrelerin hasarlanması riski olasıdır.
  • Keratin bakımı ile kıvırcık saçları düzleştirme işlemi yapılamaz.
  • Saçta geçici parlaklık sağlayabilen bu saç bakımı, özellikle açık renkleri tercih eden ve sık boya yaptıran kişilerde saçlarının kurumasına yol açmaktadır.
  • Keratin bazlı ürünlerin birçoğunda formaldehid adında keskin bir kokusu olan, alerjik ve kanserojen etkisi ile bilinen güçlü bir kimyasal barındırmaktadır. Bu kimyasalın uzun süre solunması takdirde kişinin sağlığına zarar vermektedir.

Keratin Bakımı saçlara nasıl uygulanır?

Keratin bakımı saçlara uygulanır iken, saçların ilk evvela şampuanla yıkanması gerekir. Daha sonra saçlarda ve saç derisindeki nemler giderilmesine kadar kurutulması gerekir. Ardından, keratin içeren yağların veya kremlerin saçlara uygulanması ile saçın tamamına keratin maddesinin işlenmesi için taranmalıdır. Daha sonra tekrar saçların kurutulurak ve taranmaya devam edilmelidir.