Otomatik vites ile manuel vites arasındaki farklar nelerdir?

Otomatik vites nedir?

Arabanın vites geçişlerinde sürücü müdahale etmeden geçiş sağlanan şanzıman sistemine otomatik vites denilmektedir. Bu şanzıman türü tork konvertörü, vites dişlileri, hidrolik kumanda gibi parçalar ile oluşmaktadır.

Bir otomatik vites şanzıman sisteminde 3-4 ya da 5 ileri veya 7 ileri vites geçişi bulunmaktadır. Bu vitesler P-R-N-D harfleriyle ifade edilerek sürüşün kolaylığını sağlamaktadır.
P harfi aracın park halinde olmasını yani durması, R harfi geri vitese takılı halde olup aracın geri konumda gitmesi, N harfi aracın gaz enjektöründen beslenmediği bir bakıma vitesin boşta olduğu ve D harfi de ileri konumda hareket etmeyi ifade etmektedir. Otomatik vites geçişli araçların çalışma sistemi, işi yapabilmeyi sağlayan tork konverteri tarafından gücü şanzıman dişlilerine aktararak tork olarak ulaşmasını sağlamaktadır.

Triptonik şanzıman nedir?

Tiptronik şanzımanlı araç sistemlerinde; dönme anı sistemi sayesinde aracın hızına ve durumana göre doğru değişkenlik göstermesi sonucu güç sağlanmaktadır. Bu durumun sağlamış olduğu katkılardan bahsetmiş olur isek, kolay anlaşılabilir ve ideal bir otomatik sistem olmalarıdır, zararları ise, dönme anında %10’luk bir zaman kaybının aksamasıdır.

Manuel vites – düz vites nedir? Manuel vites nasıl kullanılır?

Manuel şanzıman ya da düz vites sistemli araçlar, otomotiv tarihinde en çok kullanılan araç sistemine sahiptir. Bütün otomotiv firmaların çoğu bu şanzıman sistemi ile araç üretmiştir. Sürücü aracın anlık seyir hareketlerini daha iyi kontrol ederek iyi bir sürüş deneyimi sunar.

Manuel şanzıman türündeki araçlar debriyaj, fren ve gaz pedalının bulunduğu vites geçişlerinde debriyajın etkin olduğu bir sistemdir. Vites değiştirmek için önce debriyaj pedalına basarak vites ayrılmalıdır. Yani diğer bir ifade ile debriyaj basılı iken uygun olan vites seçilmelidir. Bundan sonra da yavaş bir hareket ile debriyaj pedalı bırakılmalıdır.

Manuel vites ve otomatik vites farkları nelerdir? Hangi şanzıman türü araçlar daha ucuzdur?

  • Manuel vitesli araç kullanımlarında sürekli debriyaja basıp vites değiştirme sorunu var iken otomatik viteste bu sorun tamamen ortadan kaldırılarak sadece fren ve gaz pedalı ile hareket etmenizi sağlar.
  • Otomatik vitesli araçlarda yokuşlarda iniş ve kalkış esnasında kontrol mekanik sistem sayesinde oluşur ve hatta bazı yeni sistemlerinde yokuş kalkış desteği ile sürüş duraksamadan sağlanır. Manuel vitesli araçlarda ise tamamı ile sürücüye bağlı kontrol gerekmektedir.
  • Manuel vitesli araçlarda vites değiştirirken geçen zaman otomatik vitesli bir araç ile kıyaslandığında daha çabuk olmaktadır.
  • Manuel vitesli araçlarda viteslerin değişimi sürücünün kontrolünde olurken otomatik viteslerde ise aracın hangi vitese geçmesi gerektiğini motor aracın seyrine göre bağlantı kurması sonucu değiştirmektedir.
  • Otomatik vitesli araçların bakım zamanında değiştirilmesi gereken yedek parça maliyetleri manuel vitesli araçların yedek parça fiyatlarına göre daha maliyetli olmaktadır.
  • Otomatik vitesli araçların aynı marka ve modeldeki fiyat bantları manuel vitesli seçeneğine göre daha yüksektir.