Ay tutulması bir yılda kaç defa gerçekleşir?

Dünyanın uydusu olan Ay, kendi yörüngesi etrafında döndüğü vakit bazı zamanlar Dünya ile aynı noktada olurlar. Aynı noktada olduklarından ötürü Ay Dünya’nın gölgesi altında olmuş olur. İşte bu duruma Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay vaktinde ve Ay’ın düğüm noktasına yakın olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Ay’ın, Dünya’nın gölgesi altında kalması ile Güneş’ten gelen ışınları alamaması sonucunda gerçekleşmektedir. Güneş, karşı düğüm noktası esnasında veya ona yakın olduğu durumda olmalı ki bu şartlar neticesinde Dünya’nın gölgesi Ay’a düşebilsin.

 Ay’ın hızı saatte 3456 km olmasından ötürü ortalama Ay tutulmasının zamanı tahmini olarak 40 dakika ile bir saat arasında oluşmaktadır. Ay tutulması esnasında, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisine çakışık şekilde olmasından ötürü herhangi bir bölgesinden gözlemlenebilir. Ay’ın karşısında yer alan Dünya, üzerine gelen Güneş ışınlarını atmosferinde kırdığı için tutulma esnasında Ay tamamen kaybolmadığı görülmektedir. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yansıtılmayıp yutulduğu ve kırmızı rengin yansıtılmasından, Dünya’nın kendi gölgesi kırmızı renge bürünür. Tabi insanların kendisi bu renkte görebilmektedir. Bütün bunların neticesinde Ay tutulması gerçekleşebilmektedir.

Ay tutulması çoğu zaman bir yılda iki kere ortaya çıkabilmektedir. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç olmadığı yada ikiden fazla ortaya çıkabilir.

Ay tutulması türleri nelerdir?

ay tutulması nedir?

Ay tutulması türleri 3’e ayrılmaktadır. Bunlar;

  1. Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Ay, Dünya’nın yarı gölge konisi üzerinden geçmesi sonucu gerçekleşmektedir. Ayrıca çıplak gözle ayırt etmekte zorlandığımız tutulma türüdür.

2.Parçalı Ay Tutulması

Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçmesi sonucu oluşmaktadır. Bir kısmı gölgede kalan bu tutulma çıplak gözle görülebilmektedir.

3.Tam Ay Tutulması

Ay, Dünya’nın tam gölge konisinden geçmesi sonucu oluşmaktadır. Ay tutulma esnasında kırmızı rengine bürünerek rahatlıkla gözlemlenebilir.

Tam Ay tutulması esnasında gölgede kalan Ay, hafif kızıl renge dönmektedir. Bunun sebebi ise gölgede kalan Ay’dan yansıyıp gelen Güneş ışınları, atmosferimizden  geçtiği vakit soğurulması sonucu ışık alanlarının maviye çalan tonlarını yutarak, kızıla yakın  ışınların geçebilmesinden oluşmaktadır. Kanlı ay tutulması bahsettiğimiz olaydaki nedenlerden oluşur. Başka bir deyişle Ay’dan değil Dünya’nın atmosferi yüzünden kaynaklanır.